Nu är de iväg!
Posted by vatternsailing på september 26, 2011
En bättre avslutning på sina förberedelser kunde nog inte mini transat seglarna i La Rochelle önska sig. Läs här vad Ulf tycker om sina dagar här i hamnen. Söndagen bjöd på paradväder 20-25 grader i luften och en klarblå himmel. 3-4 m/s ute på havet. Båtarna bogseras en och en av rib ut genom hamnen och varje skeppare presenteras, på kajen står tusentals människor och hejar och ropar. Fantastiskt!
Vi åkte med ut på en åskådarbåt för att kunna se starten och det är otroligt kul! Fullt med båtar på havet, helikoptrar i luften och bra tryck. Starten gick 17.17 och på åskådarbåten fanns en kommentator som skanderade på franska och även italienska. Tyvärr är inget av dessa språk min styrka, måste nog bli bättring där. Tävlingen inleds med två korta ben på ca 5 nm. Först en kryss och sedan en läns och därefter släpps seglarna i solnedgången ut mot havet in i ensamheten.
När vi lämnade seglarna efter de två första korta benen ledde Sebastian Rouges(FRA716) ganska ordentligt. Trea låg Aymeric Chappellier(FRA788) och hade bra fart på båten med häng på andra platsen.
Ulf låg någonstans kring mitten i fältet när vi släppte båtarna ut på havet. Nu på morgonen ser placeringarna ut så här.
Proto:
1. Jorg Riechers, GER753, Bertrand/2009
2. Sebastien Rogues, FRA716, Lombard/2008
3. Etienne Bertrand , FRA802, Bertrand/2011
Serie:
1. Gwénolé Gahinet, FRA455 Pogo/2003
2. Renaud Chavarria, FRA596 Tip Top/2005
3. Hugo Lavayssiere, FRA527 Pogo/2004
32. Ulf Brändström, SWE772 Nacira/2009
teampappan said
Härligt Krister att supporterklubben var representerad!
Casper said
Lycka till Ulf!
Personligen kommer jag följa racet via internet varje dag tills målgång, en av de häftigaste seglingar som finns, jag blev såld när jag läste Pias bok om racet.
Tuffare människor än miniseglarna är nog svårt att hitta.
Båten 747 i proto ser spännande ut, det är väl främst ett sätt att utnyttja boxregeln, men pga båtens minimala storlek så ger den nog fler fördelar, om inte säkrare vid segelbyten.
http://www.maxcomm-media.com/index.php?lang=en&fn=folio&FolioID=77&co=6
Iaf heja Ulf!
Erik Barkefors said
Nu har Ulf jobbat sig uppåt och ligger 16:e av 45 kvarvarande i klassen. Avstånd till ledaren är 33 nm. Spänningen stiger 😉